Bize Ulaşın

Randevu Almak için Tıklayın

Bitkisel ürünler çocuklar için güvenilir mi?

Bitkisel ürünler pazarlanırken veya kullanılırken genel olarak yan etkisinin olmadığı ve güvenilir olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunun gerekçesi üzerinde genel de durulmamakta ve doğal olduğu için zararsızdır şeklinde düşünülmektedir.

Gerçekten de insanlar tarafından ilaç veya besin olarak bitkisel ürünler insan yapımı kimyasallara göre çok daha güvenilirdirler, bunun en önemli nedeni de bitkisel ürünün kendisinin de canlı olması ve canlılığa zarar verecek bir öğeyi bünyesinde barındırmaması veya barındırsa da çözüm olacak özelliği de kendisinde taşıdığına inanılmasıdır. Bu durum her zaman geçerli olmamakla birlikte insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılan bitkiler için geçerlidir. Dolayısı ile burada temel yaklaşım bu bitkiler hakkında üretilen bilimsel veriler değil binlerce yıldır insanların / toplumların bu bitkileri ne şekilde ve hangi amaçla kullandıklarıdır, yani geleneklerdir.

Çocuklarda bitkisel ürünlerin kullanımı ile ilgili diğer bir düzenleme de tabii ki mevcut yönetmeliklerdir. Mevcut kanuni düzenlemeye göre “Gıda Takviyesi” kapsamındaki ürünler 12 yaşın altındaki çocuklara önerilemez. Ancak bunun istisnaları vardır: omega-3 içeren ürünler gıda takviyesi olmalarına rağmen büyük oranda çocuklar tarafından tüketilmektedir. Yine bazı ekinezya-çinko-propolis veya benzeri destek ürünü içeren şurup ve benzeri ürünler veya pastiller de çocuklara yönelik hazırlanmaktadır.

Bunların ötesinde bazı ürünler 12 yaşın üzerinde de olsa büyüme – gelişmesini tamamlamamış ergenlere verilmemelidir. Bunun en tipik örneği ginseng ürünleridir. Özellikle öğrencilere sınavlarda daha başarılı olabilecekleri vaadiyle satılan ürünlerin içerisine ilave edilen ginseng ergenlerde 1-2 gün içerisinde ciddi zihinsel ve fiziksel yorgunluğa neden olabilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde bu tür adoptojen ürünlerden ve hormonal sistemi etkileyerek etkilerini ortaya koyan ürünlerden uzak durmak yerinde olacaktır. Günümüzde pek bilinmemekle birlikte İbn-i Sina ergenlik döneminin başlarında çocuklara meyve suyu içirilmesinin çocukta güçsüzlüğe neden olabileceğini belirtmektedir (burada kastedilen güçsüzlük fiziksel olarak güçsüzlüğün yanı sıra bedenin güçsüz kalması olabilir). Tam mekanizmasını bilmesek de barsaklarımızdaki früktoz reseptörlerinin sınırlı sayıda olduğu ve früktozun, glikozun aksine, reaktif bir madde olduğunu dikkate aldığımızda hamburger gibi fast-food ve gazoz gibi gazlı içeceklerin zararlı olacağına dair geçmişten bir uyarı olarak kabul edebiliriz.

Sonuç olarak çocuklarda bitkisel ürün kullanmadan önce iyice araştırmalı, doğalsa çocuklar da kullanabilir diye düşünmemeliyiz.

 

 

Updated: July 14, 2017 — 11:40 am
Fitoterapi Merkezi © 2017 Frontier Theme