Bize Ulaşın

Randevu Almak için Tıklayın

Daha sağlıklı olmak için bitkisel ürün kullanılmalı mı?

Tıbbi bitkileri sadece ilaç gibi değerlendirmek son derece hatalı bir yaklaşımdır. Tıbbi bitkiler sağlıklı bir yaşam sürmek için gündelik hayatınıza dahil etmeniz gereken öğelerdir.

Bu konu her durum için ayrı ayrı incelenmesi gereken öneme sahiptir. Ancak burada genel bir fikir vermesi için daha sağlıklı bir yaşam için tıbbi bitkilerin kullanımını kısaca açıklayacağız.

Unutulmaması gereken temel hususlardan birisi de belirli dönemlerde kullanılmasının fayda sağlayacağı bitkilerin yanı sıra mutlaka uzak durulması gereken bitkiler de olabileceğidir. Bu nedenle konu her iki yönüyle de ele alınmalıdır.

Örneğin çocukluk ve ergenlik döneminde kullanılması önerilen bitkilerden ziyade uzak durulması gereken bitkiler ve besinler ön plana çıkmaktadır.

Yine gebelik döneminde çok sayıda bitkinin kullanımı ile ilgili bilgi bulunmakla birlikte alıç ve sinameki dışında tamamen güvenilir bitki bulmak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan bulantı kusma şikayetleri için alternatifleri arasında zencefil en güvenilir olarak kabul edilmektedir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, özellikle şehirlerde yaşayan 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınların beslenmelerine ayrıca özen göstermesi ve bazı tıbbi bitkileri düzenli olarak kullanmaya başlaması bir çok kronik hastalığın ortaya çıkışının ertelenmesine veya tamamen önlenmesine olanak sağlayabilir. Özellikle bu yaşlarda teşhis edilmeye başlanan ve “metabolik sendrom” olarak adlandırılıp yeni bir reçete kalemi olarak piyasaya sunulan durum 2-3 aylık tıbbi bitki kullanımı ile kolayca ortadan kaldırılabilmekte ve düzenli beslenme ve bitkisel takviye ile tekrar ortaya çıkması engellenebilmektedir. Bayanlarda menopoz dönemine yaklaşıldıkça ortaya çıkan sorunların bir çoğu pahalı hormonal tedavilere gerek kalmadan 1-2 takviye ile kolayca atlatılabilmektedir.

Daha ileri yaşlarda ortaya çıkan yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarının geciktirilmesinin, daha genç yaşlardaki yaşam tarzımızla yakından ilişkili olduğu bilinmeli ve yaşam tarzı çocukluktan itibaren düzenlenmelidir.

Bu konu hakkındaki ayrıntılı bilgilere ilgili başlıklardan ulaşılabilir.

 

Updated: July 13, 2017 — 10:12 pm
Fitoterapi Merkezi © 2017 Frontier Theme