Bize Ulaşın

Randevu Almak için Tıklayın

Kanser görülmeyen Laron tipi cüce hastalarının sırrı…

Ekvador’da yaşayan, vücutları deforme olmamış ancak boyları ortalama 1.20 metre uzayabilen Laron tipi cüceler, kanserin hiçbir çeşidine yakalanmıyor ve ortalama 80-95 yıl yaşıyor. Bu durumun IGF-1 adlı bir hormonun eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu cücelerin ortak özelliği tıp literatüründe ’Laron’ terimiyle adlandırılan ve “İnsülin benzeri Büyüme Faktörü 1” yani kısaca IGF1 olarak bilinen hormonun eksikliğinin yol açtığı bir büyüme sorunu yaşamaları. IGF1 hormonu eksikliği yüzünden cüce kalan bu insanlar kaderin bir cilvesi olarak başta kanser olmak üzere birçok hastalığa bağışıklık kazanırken ortalama 80 ila 95 yıl arasında ömür sürüyor. Şimdi tıp uzmanları IGF1 hormonunun seviyesini azaltacak bir yol bulunursa kanserin daha gelişmeden önlemenin mümkün olduğu görüşünde. Aslında mükemmel vücut oranlarına sahip olan ancak sadece 1.21 metre boya ulaşabilen Laron cücelerinin bu durumunun sebebinin akraba evliliğinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Dünyada Laron cüceliğinden muzdarip 300’ün üzerinde insan yaşadığı tahmin ediliyor. Bunların 100 kadarı ise Ekvador’un güney ili Loja’da ikamet ediyor. Normal insanlarda IGF1 hormonunun çok fazla oluşu göğüs, prostat ya da bağırsak kanserini tetikliyor.

10 yıldan uzun süredir Laron cüceliğini araştıran Ekvador Endokrinoloji Enstitüsü hormon uzmanı Doktor Jaime Guevara-Aguirre, “Laron tipi cücelerin kansere yakalanmadığını tespit ettik. Normal boyutlardaki akrabaları yakalanabiliyor ama Laron’lar asla. Diğer yandan Laron cücelerinin normalin üzerinde yemelerine rağmen şeker hastalığına da yakalanmaması onların bu hastalığa da bağışıklığı olduğu iddiasını güçlendiriyor.

Updated: July 13, 2017 — 10:35 am
Fitoterapi Merkezi © 2017 Frontier Theme